Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Hazır Scriptler

WordPress Kurulum

WordPress nasıl kurulur?

BAŞLIKLAR

WordPress kurulum kolaylığı ile ünlüdür. Çoğu durumda, WordPress’i yüklemek çok basit bir işlemdir ve tamamlanması beş dakikadan az sürer. Artık birçok web barındırma WordPress‘i sizin için otomatik olarak kurmakiçin araçlar (örn. Fantastico) sunmaktadır . Ancak, WordPress’i kendiniz yüklemek istiyorsanız, aşağıdaki kılavuz yardımcı olacaktır.

WordPress’i Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler WordPress’i Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kuruluma başlamadan önce yapmanız ve yapmanız gereken birkaç şey var. Yüklemeden Önce makaleye bakın .
Birden çok WordPress örneğine ihtiyacınız varsa, bkz . Birden Çok WordPress Kurma .

Temel Talimatlar 

İşte böyle kurulumları yapmakta zaten rahat olanlar için talimatların hızlı bir versiyonu. Daha ayrıntılı talimatlar izleyin.

 1. Henüz yapmadıysanız, WordPress paketini indirin ve açın.
 2. Web sunucunuzda WordPress için bir veritabanı ve ona erişmek ve değiştirmek için tüm ayrıcalıklara sahip olan bir MySQL (veya MariaDB) kullanıcısı oluşturun.
 3. (İsteğe bağlı) bulun ve yeniden adlandırmak wp-config-sample.php için wp-config.phpsonra (bkz dosyasını düzenlemek, düzenleme wp-config.php ) ve veritabanı bilgilerini ekleyin.
  Not : Dosyaları yeniden adlandırma konusunda rahat değilseniz, 3. adım isteğe bağlıdır ve kurulum programı sizin için wp-config.php dosyasını yaratacağı için atlayabilirsiniz .
 4. WordPress dosyalarını web sunucunuzda istediğiniz yere yükleyin:
  • WordPress’i etki alanınızın köküne entegre etmek istiyorsanız (örn. Http://example.com/ ), sıkıştırılmış WordPress dizininin tüm içeriğini (WordPress dizininin kendisi hariç) web sunucunuzun kök dizinine taşıyın veya yükleyin.
  • WordPress kurulumunuzun web sitenizdeki kendi alt dizininde olmasını istiyorsanız (örn. Http://example.com/blog/ ), sunucunuzda blog dizini oluşturun ve sıkıştırılmış WordPress paketinin içeriğini FTP yoluyla dizine yükleyin. .
  • Not: FTP istemcinizin dosya adlarını küçük harfe dönüştürme seçeneği varsa, devre dışı olduğundan emin olun.
 5. Bir web tarayıcısındaki URL’ye erişerek WordPress kurulum betiğini çalıştırın. Bu, WordPress dosyalarını yüklediğiniz URL olmalıdır.
  • WordPress’i kök dizine yüklediyseniz, ziyaret etmelisiniz: http://example.com/
  • Örneğin, WordPress’i blog adı verilen kendi alt dizinine kurduysanız , şu adresi ziyaret etmelisiniz: http://example.com/blog/
Etiketler
Close