Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Forum Yazılımları

vbulletin Forum Kurulumu

AŞAMA VBulletin

İlk adım vBulletin’ı indirmek. Komut dosyası ödendiğinde, önce geçerli bir lisans satın almanız gerekir. Resmi vBulletin web sitesi üzerinden kayıt olabilir ve satın alabilirsiniz .

ADIM 2Yeni bir veritabanı oluşturun ve dosyaları hazırlayın

VBulletin’ı kullanmak için web siteniz için kullanılacak yeni bir veritabanı oluşturmanız gerekecektir. CPanel hesabınızı kullanarak bunu kolayca tamamlayabilirsiniz.

 

MySQL Yapılandırması

Yeni bir veritabanı ve cPanel ile kendisine atanmış bir kullanıcı oluşturabilirsiniz. Bununla ilgili bilgi için MySQL Sihirbazı kılavuzumuzu takip edin .

 

VBulletin arşivinin içeriğini yerel bilgisayarınızda çıkarın. Bunu tamamladığınızda, “upload” adlı bir klasör göreceksiniz. Temiz bir kurulum için ihtiyacınız olan tüm dosyaları içerir. Dosyaları sunucudaki hesabınıza yüklemeden önce, vBulletin’ın iki ana yapılandırma dosyasını düzenlemeniz gerekecektir.

 

Yapılandırma dosyaları

VBulletin’da iki konfigürasyon dosyası bulunmaktadır ve vBulletin konfigürasyon dosyalarının nasıl konumlandırılacağı ve düzenleneceği ile ilgili öğreticimizi okuyarak sağladıkları seçenekler hakkında daha fazla bilgi okuyabilirsiniz .

 

Komut dosyası kurulumunun amacı için önce tamamlamanız gereken üç değişiklik vardır:

 

  • Config.php.bkp dosyasını upload / dizini içerisinde bulun ve sadece config.php olarak yeniden adlandırın .
  • Config.php.new dosyasını upload / core / include / directory içinde bulun ve sadece config.php olarak yeniden adlandırın .
  • Upload / core / include / config.php dosyasını düzenleyin ve bu eğitimin önceki adımında oluşturulan veritabanı ayrıntılarınızı girin. Senaryoyu temiz bir şekilde yüklemek için dbname, kullanıcı adı ve şifre alanlarını düzenlemeniz gerekir.

 

Yukarıda tanımladığımız değişiklikleri tamamladığınızda, vBulletin dosyalarını sunucuya yükleme zamanı gelmiştir.

 

Dosyaları yükle

Bizim şu bir FTP istemcisi kullanarak – sunucusuna dosya yükleme iki yolu vardır FTP öğretici veya bizim şu cPanel hesabı> Dosya Yöneticisi, doğrudan yükleyerek cPanel öğretici .

 

Burada önemli olan, vBulletin web sitenizin içeriğini yüklemek istediğiniz dizine yüklediğinizden emin olmaktır. Bunun için üç seçenek var ve bunları bir örnekle incelemek için alan adınızın example.com olduğunu varsayıyoruz. Yeni vBulletin kurulumu için seçenekler:

 

  • Kök yükleme: Bu seçenek için, yeni foruma doğrudan example.com üzerinden erişeceksiniz. Bunu başarmak için, vBulletin komut dosyasının içeriğini doğrudan hesabınızın public_html / dizinine yüklemeniz gerekir.
  • Alt klasör yüklemesi: Bu seçenek için, komut dosyasını “forum” adlı bir klasöre yüklemek istediğinizi varsayalım; bu, web sitenize bir link olarak example.com/forum/ adresini oluşturur. Bunu başarmak için, hesabın public_html / dizininde “forum” alt klasörünü oluştur ve vBulletin’a yükle
  • Alt etki alanı yüklemesi: Bu seçenek için, komut dosyasını forum.example.com gibi bir alt etki alanına yüklemek istediğinizi söyleyelim. Bunu başarmak için cPanel hesabınızla> Etki Alanları> Alt etki alanınızla alt etki alanını oluşturabilirsiniz. Bu işlem sırasında, sunucuda klasörü yaratacak kök belgeyi belirtebileceksiniz. Bizim durumumuzda public_html / dizininde “forum” alt etki alanı klasörünü oluşturduk.

 

 

AŞAMA 3Yüklemeyi Yapılandır

VBulletin kurulumunu başlatmak için alanınıza ve daha sonra core / install / install.php dosyasına erişmeniz gerekir. Örneğin, bizim durumumuzda example.com kullanıyoruz ve public_html / dizinine vBulletin yükledik. Bu nedenle, kurulum betiğini başlatmak için example.com/core/install/install.php adresine erişmemiz gerekir.

İlk kurulum ekranı vBulletin müşteri numaranızı ister. Bu bilgiler , resmi vBulletin web sitesindeki Üyeler Alanınıza erişerek görülebilir .

Bir sonraki ekran, yüklemek üzere olduğunuz vBulletin sürümü hakkında sizi bilgilendirecektir. Bununla devam etmek için Kurulumu Başlat  düğmesine tıklamanız yeterlidir  .

Kurulum otomatik olarak başlayacaktır. Bazen, açılan iletiler, web sitenizin kurulumu hakkında daha fazla bilgi isteme işlemini durdurabilir. Bu tür ilk durak,   web sitenizin adı, konumu, e-posta adresi vb. Hakkında daha fazla bilgi isteyen Genel Ayarlar seçeneğidir. Sistem, sizin için bunları önceden tanımlayacaktır, böylece varsayılan değerleri bırakabilirsiniz.

Bu tür bir sonraki durak,  Yönetici Hesabı Kurulumu’dur . Bu, web sitenizdeki idari kullanıcı hakkında bilgi talep edecektir ve bu kullanıcı, yönetim için yeni web sitenize tam erişime izin vereceğinden önemlidir. Kullanmak istediğiniz ayrıntıları ayarlayın ve devam etmek için Tamam’ı  tıklayın  .

Bu ayrıntıları girdikten sonra, kurulum sırasında girilecek başka bilgi yoktur. İşlemin tamamen tamamlanmasına izin verin.

VBulletin kurulumu şimdi başarıyla tamamlandı. Ekranda bir mesaj görüntülenecek ve başarıyla tamamlanan işlem hakkında sizi bilgilendireceğiz. Kurulum raporunu gözden geçirme veya doğrudan web sitenizin yönetici alanına erişme seçeneklerine sahip olacaksınız. Yönetici CP’ye Git’e tıklayın

Etiketler
Close