Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Kodlama Dersleri

java nedir

java script nedir

java script nedir

Java dersleri iki eğitimden oluşmaktadır: Java ile Nesne Merkezli Programlamaya Giriş ve Java ile Nesne Merkezli ve Fonksiyonel Programlama

Bu iki eğitim sırayla öğrenilmelidir. Çünkü Java ile Nesne Merkezli Programlamaya Giriş eğitimi, hem programlamaya hem de Java’ya giriş içeriğine sahiptir. Dolayısıyla programlamayı hiç bilmeyeneler ile programlama geçmişi olup da Java’yı öğrenmek isteyen bu eğitimle başlamalıdırlar. Aralarındaki fark bu eğitimi ne kadar hızlı öğrenip ilerleyecekleri olacaktır. Tabi olarak bu eğitim içeriğine hakim olanlar doğrudan bir sonraki eğitime geçebilirler.

Java ile Nesne Merkezli ve Fonksiyonel Programlama eğitimi ise, Java ile Nesne Merkezli Programlamaya Giriş üzerine bina edilen ve Java SE’nin daha ileri konularını ele alan bir içeriğe sahiptir. Temelde “Java biliyorum” diyecek seviyede olmak, bu iki eğitim içeriğine hakim olmak anlamına gelmektedir. Zaten Oracle’ın Java sertifikasyon sınavlarından OCA’in kapsamı genel olarak, Java ile Nesne Merkezli Programlamaya Giriş, OCP’nin kapsamı ise genel olarak, Java ile Nesne Merkezli ve Fonksiyonel Programlama içeriğiyle örtüşmektedir.

Dersler ve örnekler, Java SE’nin 8. sürümü üzerinden olacaktır. Java SE’ye 8. ve önceki sürümlerde katılan yeni özellikler yeri geldikçe ifade edilecektir. Ayrıca Java’yı öğrenmek için neleri bilmek gerektiğiyle ilgili buraya da bakabilirsiniz.

Dersin videolarında üzerinden gidilen sunumlar ile aşağıdan indireceğiniz sunumlar ve örnekler arasında ufa-tefek farklılıklar olabilir. Çünkü sunumları ve örnekleri sıklıkla güncelliyor ve buraya da güncellenmiş hallerini koyuyorum. Ama bölümlerin genel yapısı ve içerikleri aynıdır.

Sunumlardan da farkedeceğiniz gibi yaklaşımımda anlamak, “nasıl”lıkla beraber “neden”liği kavramak esastır. Hemen her konu ile ile ilgili, noktaya atış türünden ayrıntılı örnekleri de hazırlamaktayım. Bu kod örneklerinin hoşunuza gideceğini umuyorum. Öğrenmenizi daha sağlıklı ve daha zevkli hale getirmek için örneklerle oynayın, değişiklikler yapıp davranışını gözlemleyin. Programlama dilleri ancak ve ancak bol pratik yaparak öğrenilebilir.

Dersler sırasında vurgulamaya çalışacağım bir diğer tarz ise programlamayı daha geniş, Yazılım Mühendisliği bakış açısıyla ele almak ve detayları öğrenirken her birini büyük resme, bir yazılım mimarı edasıyla yerleştirebilme becerisini vermek. Zira ülkemizde yazılan programlama kitaplarındaki en temel eksik, bir “süreç” anlayışına sahip olmamalarıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ilgini Çekebilir

Close
Close