Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Teknoloji

HTTPS Kullanan Siteler Güvenilir Midir?

İnsanlar, internet sitelerine adres çubuğunda yer alan HTTP protokolü sayesinde bağlanmaktadırlar. Birtakım internet sitelerinde ise bu protokol, HTTPS olarak değişmektedir. Bu tip sitelerde adres çubuğu, yeşil renge sahip olmaktadır. HTTPS’nin sonunda yer alan S, secure anlamına gelmektedir.

Bir başka deyişle, sitenin güvenilir olduğu söylenilmek istenir. Fakat, secure yazısına sahip olan bir sitenin illaki güvenilir olduğu anlamı çıkarılmamalıdır. Bu ifade, yalnızca internet sitesi ve kişinin cihazı arasındaki bağlantının güvenilir olduğunu ifade etmektedir. Bir başka deyişle, kişinin siteye gönderdiği her türlü veri, şifrelenerek ulaşmaktadır.

Bu detay, özellikle şifre girişinin yapıldığı internet sitelerinde avantaj sağlamaktadır. Örneğin, kişinin siteye gönderdiği şifre, farklı bir şekilde şifrelenir. Sitenin elinde bu şifreyi çözecek anahtar olduğundan dolayı gerçek şifrenin algılanması mümkün olur. Bu durum, siteye sızmak isteyen hackerları yanıltması açısından önem taşımaktadır.

Fakat, HTTPS yazan tüm sitelerin güvenilir olduğu iddiası doğru değildir. Çünkü, sitenin HTTPS protokolünü kullanması ve SSL sayesinde şifrelenmesi yalnızca kişinin siteyle kurduğu bağlantıya üçüncü kişilerin sızamamasını sağlar. Buna ek olarak, HTTPS kullanan bir sitenin site kullanıcılarını kandırması ve dolandırması riski bulunmaktadır.

Özellikle, kredi kartı isteyen e-ticaret sitelerinin bunu yapma ihtimali her zaman söz konusudur. Bu bağlamda, HTTPS’nin özelliklerini tam olarak bilmeden onun %100 güvenli olduğunu düşünmek doğru değildir. Kişinin kart ve şifre bilgilerini verirken her zaman tetikte olması gerekmektedir.

Etiketler
Close